جمعه 9 خرداد 1399   04:23:04
خبرهای استانی
1395/10/19 يكشنبهمدیر کل بیمه سلامت استان گیلان اعلام کرد:
اجرای طرح نظام ارجاع و پزشک خانواده نماد اقتصاد مقاومتی
مدیر کل بیمه سلامت استان گیلان اعلام کرد: پیاده سازی نظام ارجاع و پزشک خانواده نماد اجرایی اقتصاد مقاومتی در جامعه است که می تواند به دنبال خود کنترل تقاضا را در کشور به دنبال داشته باشد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت ایران؛ دکتر علی اکبری در این خصوص اذعان داشت: نظام ارجاع و پزشک خانواده موجب می گردد تا از هدر رفت منابع حوزه سلامت در کشور جلوگیری نماید.
وی افزود: اگر بخواهیم شرایط را برای کنترل بهینه تقاضا در کشور ایجاد کنیم باید از این طرح همواره به عنوان یک ابزار عملی در حوزه سلامت استفاده نماییم تا این طرح بتواند معنا و مفهوم اقتصاد مقاومتی را پیدا کند.
مدیر کل بیمه سلامت استان گیلان خاطر نشان ساخت: پیاده سازی نظام ارجاع و پزشک خانواده به عنوان نماد اجرایی اقتصاد مقاومتی در جامعه می تواند حداقل 30 درصد از بار مراجعه غیر ضروری مردم را به مراکز تخصصی کاهش دهد.
این مقام مسئول تاکید کرد: در راستای اجرای این طرح بیمه شدگان برای مراجعه به مراکز درمانی در ابتدا به پزشک خانواده به عنوان اولین مدخل ورودی مراجعه نموده و از آنجا جهت دریافت خدمت و درمان هدایت شده و به سطوح بالاتر در صورت نیاز ارجاع داده می شود. نتیجه این امر جلوگیری از تقاضای القایی و غیر ضروری است که هم برای بیمه شده و هم برای حوزه سلامت و منابع کشور ممکن است ضرر داشته باشد.
وی با اشاره به توجه ویژه بر مولفه های اثرگذار بر بحث اقتصاد مقاومتی افزود: اداره کل بیمه سلامت گیلان در این راستا گام های ارزشمندی را برداشته است که عبارتند از: ارتقاء سطح دانش و توان کارشناسان برای شناسایی خدمات غیر ضروری، برگزاری جلسات و نشست های علمی با اساتید دانشگاهها، تعامل با ذینفعان، برگزاری جلسات کارشناسی با نمایندگان سازمکانهای بیمه گر پایه و ... و در این راستا عنوان کرد: ما در این اداره کل در ارتباط با بهبود و ارتقاء فرآیندها تلاش نموده ایم تا با ارائه آموزش به کارشناسان و نیروی انسانی حوزه تایید داروی استان آنها را با موراد و خدمات غیر ضروری آشنا نماییم تا در این زمینه بهتر عمل نمایند.
دکتر اکبری استقرار و فعال سازی کمیته تحلیل هزینه را در ادارات کل استانی نماد دیگری از اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: موضوع بررسی هزینه ها و حفاظت از منابع مالی سازمان از مباحثی است که هم نفع بیمه شده و هم نفع کشور را در بر دارد.
مدیر کل بیمه سلامت استان گیلان یادآوری کرد: اجرای دو طرح ملی و بزرگ تحول نظام سلامت و بیمه سلامت همگانی یکی از آرزوهای بزرگی بود برای دست اندرکاران حوزه سلامت کشور که از سال 73 تا کنون تحقق نیافته بود و با روی کارآمدن دولت تدبیر و امید به بهترین شکل ممکن به بار نشست که در این راستا تمامی افراد فاقد پوشش بیمه درمان کشور شناسایی شده توانستند  از سازمان بیمه سلامت ایران دفترچه بیمه درمان دریافت نمودند.
وی همچنین تصریح کرد: تمام تلاش دولت تدبیر و امید بر این است در این سال که مزین به نام اقتصاد مقاومتی است؛ شرایط را به گونه ای تغییر دهد تا مردم و بیمه شدگان در مواجهه با بیماری دغدغه کمتری داشته و در آسایش و رفاه کامل آسیبی را در پرداخت هزینه درمانی نبینند.
مدیر کل بیمه سلامت استان گیلان متذکر شد: این اداره کل یک میلیون و 505 هزار و 495 بیمه شده را تحت پوشش بیمه ای خود دارد که از این تعداد 208 هزار و 935 نفر صندوق کارکنان دولت، 40 هزار و 538 نفر بیمه سلامت همگانی، یک میلیون و 12 هزار و 736 نفر صندوق روستائیان و 42 هزار 151 نفر نیز در صندوق سایر اقشار تحت پوشش این اداره کل قرار دارند.
وی در پایان میزان جمعیت بیماران خاص گیلان را در این اداره کل 2 هزار و 720 نفر ذکر کرد و افزود: در شش ماهه اول سال جاری مبلغ 17 میلیارد تومان برای درمان بیماران خاص هزینه شده است همچنین گفتنی است مبلغ 308 میلیارد تومان نیز برای کلیه بیمه شدگان این اداره کل هزینه شده است.

 
امتیاز دهی