جمعه 9 خرداد 1399   04:12:41
خبرهای استانی
1395/10/22 چهارشنبهمدیر کل بیمه سلامت استان همدان:
الکترونیکی کردن دفترچه‌های بیمه موجب کاهش هزینه‌های القایی می‌شود
مدیرکل بیمه سلامت استان همدان گفت:‌ الکترونیکی کردن دفترچه‌های بیمه از هزینه‌های القایی کم خواهد کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت ایران؛ دکتر سعید فرجی با اشاره به موضوع حذف دفترچه‌های بیمه و الکترونیکی شدن آنها، اظهار کرد: معتقدیم که الکترونیکی کردن دفترچه‌ها از چند منظر به نفع است.

وی با بیان اینکه با اجرای این طرح افرادی که حق بیمه خود را به صورت قانونی پرداخت می‌کنند متناسب با درآمد و حقوقی که دارند شناسایی می‌شوند، گفت: افرادی که توان مالی برای حق بیمه نیز ندارند مشخص می‌شوند.

مدیرکل بیمه سلامت استان همدان با بیان اینکه الکترونیکی کردن دفترچه‌ها می‌‍‎تواند از همپوشانی بیمه‌ها جلوگیری کند، خاطرنشان کرد: مهمتر اینکه این اقدام از مراجعات غیر ضروری و القایی جلوگیری می‌کند چراکه تمام مراجعات بیمار به پزشک و اخذ هر دارویی از داروخانه و دیگر موارد در سیستم ثبت می‌شود.

وی گفت: با این روش سیستم به صورت اتوماتیک حداقل محدودیتی را قائل می‌شود که فرد نتواند خارج از یک محدوده منطقی و مشخص کارشناسی شده حوزه سلامت، مراجعه به پزشک داشته باشد بلکه مراجعات او منطقی‌تر می‌شود.

دکتر فرجی با بیان اینکه با الکترونیکی کردن دفترچه‌های بیمه نظارت ما بهتر خواهد شد، افزود: افراد ارائه‌دهنده، گیرنده و نوع خدمت در سیستم مشخص و هزینه‌های القایی به سیستم کنترل می‌شود.

وی تصریح کرد: اگر پرونده الکترونیکی و حذف دفترچه به طور کامل اتفاق بیفتاد و اطلاعات به درستی ثبت شود، مشخص خواهد شد که فرد بیشتر از یک جا نمی‌تواند خدمت کند و از این طریق مغایرت‌های محل خدمت نیز مشخص می‌شود.

مدیرکل بیمه سلامت استان همدان افزود: این طرح بسیار کمک خواهد کرد که همپوشانی‌ بیمه‌ها رفع شود و هزینه‌ها معتدل نیز خواهد شد که آن موقع است می‌توانیم بگوییم خدمات چگونه تعرفه‌گذاری شده است.

وی با اشاره به اینکه یکی از دلایل بالا رفتن هزینه‌های بیمه‌ها، بالا بودن میزان تعرفه‌ها بود که به صورت قابل توجهی تعدیل یافت، گفت: در راستای کاهش برخی تعرفه‌ها واقعاً ضرورت داشت که اتفاقی خاصی بیفتد که اگر دفترچه‌های بیمه الکترونیکی شود می‌تو‌انیم تعرفه‌ها را متناسب با خدمتی که ارائه می‌شود، تعریف کنیم.

دکتر فرجی با بیان اینکه به نظرم برخی تعرفه‌ها قابل اصلاح است، گفت: برخی از تعرفه‌ها ممکن است رشد بیش از حدی دشته باشد که نیاز است تعادلی باشد که از آن طرف مصارف را متناسب با منابع کنترل کنیم.

وی با اشاره به بحث سیستم ارجاع و پزشک خانواده گفت: این مسئله نیز یکی از موضوعاتی بوده که به دلایلی متاسفانه خوب اجرایی نشده است چرا که برخی مردم راحترند که سیستم را رعایت نکنند.

مدیرکل بیمه سلامت استان همدان با بیان اینکه در بسیاری از کشورها سیستم ارجاع و پزشک خانواده وجود دارد و کار حساب شده انجام می‌شود که در این شرایط فرد محدودیتی خاصی دارد که فقط به یک پزشک مراجعه کند، افزود:‌ پزشک نیز مشخصات خانوادگی، شرایط گذشته و شرح حال بیمار را می‌داند و با ارتباط نزدیک تر با بیمار هم راحت‌تر به درمان او می‌رسد و هم بیمار در راه پرپیچ و خم درمان برای خود و سیستم هزینه به بار نمی‌آورد.

وی در پایان گفت: امیدواریم این طرح اجرایی شود چراکه استفاده بهینه از منابع خواهد شد.


 
امتیاز دهی